HBKIK/DUIHK
Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara
Rendezvény
Német InfoPont Debrecen: Fenntartható, innovatív megoldások az iparban
Helyszín
Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara
Vörösmarty utca 13-15.
4025
Debrecen
Magyarország
Ort auf der Karte zeigen
Rendezvény nyelve
magyar
Rendezvény kezdete
05-10-2023 · 10:30
Rendezvény vége
05-10-2023 · 16:00
Szervező

Beszámoló: Debrecen InfoPont - „Fenntartható, innovatív megoldások az iparban”

A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2023. október 5-én a hagyományos Német InfoPont keretében „Fenntartható, innovatív megoldások az iparban” címmel szervezett üzleti fórumot Debrecenben, melyben ezúttal is a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (HBKIK) volt a partnere.

Az eseményt a két szervezet vezető tisztségviselője nyitotta meg. Dr. Skultéti Éva, a HBKIK főtitkára köszöntőjében a fenntarthatóság irányába mutató innováció meghatározó szerepéről beszélt, mely a társadalom egészére, így a nap témájára, az iparra is előremutató hatással van, és nagyon fontos az, hogy az ezzel járó a pozitív hatásokat mindenki élvezhesse. Balogh Ilona, a DUIHK ügyvezető igazgató-helyettese, üzletfejlesztési osztályvezetője azt hangsúlyozta, hogy a folyamatos változások korát éljük, és ezek a változások nagy lehetőséget kínálnak azoknak a vállalkozásoknak, amelyek elmozdulnak az innováció, illetve a fenntarthatóság irányába. „Ha ezek a törekvések szervesen beépülnek egy vállalat üzleti stratégiájába, akkor ez a szemlélet hatalmas hajtóereje lehet az állandó megújulásnak, legyen szó termék- technológia- vagy akár komplex iparfejlesztésről” – mondta egyebek mellett a szakember.

A networking lehetőséget is magában foglaló eseményen piacvezető multinacionális nagyvállalatok szakértői ismertették best practice megoldásaikat és a fenntartható ipari gyakorlatokat. Az előadások azt a jelenséget járták körbe, hogy az elmúlt években a klímaváltozás mellett az energiaválság is egyre nagyobb kihívások elé állította a gazdálkodó szervezeteket, melynek következtében előtérbe került a vállalkozások környezettudatos, fenntartható működésének fontossága. A rendezvény konkrét megoldások felvonultatásával tájékoztatást és inspirációt nyújtott ahhoz, hogy a hazai vállalkozások a fenntarthatósági elvárásoknak megfelelve versenyképességüket tovább tudják növelni.

Dancs László, az EDC városfejlesztési csoportvezetője olyan lehetőségekről szólt, amelyek módot adnak a debreceni ipari parkok karbonlábnyomának a csökkentésére. „Az önkormányzat számára is kiemelten fontos a fenntarthatóság, számos területen léptünk már előre ezen a téren. A város megrendelt egy tanulmányt arról, hogy milyen lehetőségek kínálkoznak a dinamikusan bővülő debreceni ipari parkok karbonlábnyomának a csökkentésére. Debrecen ugyanis 2050-re szeretne karbonsemlegessé válni, természetesen ez az akcióterv a már itt lévő és a jövőben ide betelepülő vállalatokkal partnerségben lehet eredményes” – mondta Dancs László.

Jeránek Tamás, a Siemens Zrt. vezérigazgatója szemléletes példákkal érkezett Debrecenbe. „Angliában egy ‚barna mezős’ beruházást csináltunk, melynek keretében meglévő régi épületeket újítottunk fel úgy, hogy megfeleljenek a fenntarthatóság kritériumainak. Kínában a még fel sem épült gyárunk teljes működését virtuálisan szimuláltuk, és kiderült, hogy kis módosításokkal a termelékenységet 20 százalékkal, a gyártási rugalmasságot 30 százalékkal, a helytakarékosságot pedig 40 százalékkal lehet növelni, még mielőtt az első kapavágás megtörtént volna…” – sorolta a vezérigazgató.

Gyökeres Sándor, a Büchl Hungária Kft. ügyvezető igazgatója a környezettudatos hulladékgazdálkodás kapcsán azt hangsúlyozta, hogy miközben a környezet jelentősen megváltozott, a klímaváltozás elleni küzdelem komoly beavatkozást kíván valamennyi piaci szereplőtől. Szerinte a körforgásos gazdaságban a szakértelem nem nélkülözhető, új hasznosítási eljárásokra van szükség. Ezeket folyamatosan kutatni, tervezni és fejleszteni kell. Összetettebbek az értékláncok, aminek következtében a tudományos háttértevékenység szerepe is felértékelődik.

Fülöp Zsolt, a Hoffmann Group értékesítési vezetője a környezetbarát anyagok ipari felhasználása kapcsán azt mondta, hogy vannak saját márkás termékeik, ahol a karbonlábnyom csökkentése vagy a műanyagmentes csomagolás alapvető elvárás önmagukkal szemben. „Az új logisztikai központunkat úgy alakítottuk ki, hogy az szó szerint zöldmezős beruházás legyen: fent tetőkertekkel, méhlegelővel, lent pedig tóval és virágágyásokkal.”

A délután sem volt mentes az izgalmas témáktól. Szó esett gyakorlati megoldásokról az innovatív fenntarthatóság kapcsán. Dr.-Ing. Jochen Lorenzen, a BMW Group Debrecen üzemfejlesztésért felelős igazgatója a debreceni BMW-gyár fenntarthatósági szempontokat szem előtt tartó kialakításának megoldásairól beszélt, míg Simon András, a Siemens Zrt. fenntarthatósági szakértője arról számolt be, hogy milyen lépéseket tesznek a Siemens-nél annak érdekében, hogy gyáraik fenntartható módon működjenek. Ezek a példaként bemutatott apró lépések - mint a szemléletformálás egyik eszköze - a kisebb vállalatok számára is könnyen követendőek lehetnek.

Az esemény utolsó programpontja egy izgalmas, gyakorlatorientált pódiumbeszélgetés volt arról, hogy miként növelik környezeti fenntarthatóságukat a magyarországi német ipari vállalatok. A beszélgetés résztvevői Mónus Levente, a Carl Zeiss Vision Hungary Kft. Vision Production System szakértője, Hegedüs Ákos, a Linde Gáz Magyarország Zrt. vezérigazgatója, Christopher Schultes, az 1. Magyar Cukor Manufaktúra Kft. általános igazgatója és Szűrszabó Levente, a ContiTech Fluid Automotive Hungária Kft. ügyvezető igazgatója voltak.

A HBKIK székházában megtartott rendezvényt a Siemens Zrt. és a Hoffmann Group támogatta, akik a helyszínen felállított interaktív standjaikon mutatták be legújabb, a fenntarthatóság jegyében megvalósított innovációikat: A Siemens Zrt. állomásain az energiamérés, energiamenedzsment és az ellátási láncban történő szén-dioxid-mérés legújabb megoldásait lehetett megtekinteni. Az érdeklődők megtudhatták azt is, hogy hogyan történik a karbonlábnyom meghatározása, a komissiózás automatizálása, virtuális üzembe helyezése, valamint azt is, hogy hogyan működik az Edge technológia a mindennapokban. A Hoffmann Group a tisztítással és ragasztással kapcsolatos környezetbarát anyagokat és eszközöket mutatták be az őket felkereső látogatóknak.

Az magyar nyelvű prezentációk az alábbi linkekre kattintva megtekinthetők:

CO2 csökkentéstől a munkatársi képzésig – így teszi fenntarthatóvá működését egy világcég

Jeránek Tamás vezérigazgató, Siemens Zrt.

A környezettudatos hulladékgazdálkodás aktualitásai

Gyökeres Sándor ügyvezető igazgató, Büchl Hungária Kft.

Környezetbarát anyagok a modern ipari gyártás számára a fenntarthatóság jegyében

Fülöp Zsolt értékesítési vezető, Hoffmann Group

Fenntarthatóság kis lépésekben

Simon András, fenntarthatósági szakértő, Siemens Zrt.

 


A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával együttműködésben Üzleti Fórumot szervez Debrecenben „Fenntartható, innovatív megoldások az iparban” címmel.

Az elmúlt években a klímaváltozás mellett az energiaválság is egyre nagyobb kihívások elé állította a gazdálkodó szervezeteket, melynek következtében előtérbe került a vállalkozások környezettudatos, fenntartható működésének fontossága. Rendezvényünk célja, hogy konkrét megoldások felvonultatásával edukálja és inspirálja a hazai gazdasági társaságokat, hogy a fenntarthatósági elvárásoknak megfelelve versenyképességüket tovább tudják növelni. A networking lehetőséget is magában foglaló eseményünkön a szakértő előadások mellett best practice megoldásokkal és vállalati demókkal is találkozhat a közönség.

A rendezvényre várjuk mindazon vállalkozások, intézmények jelentkezését, akik felismerték a környezettudatos és fenntartható működés fontosságát, és készek ennek érdekében konkrét lépéseket is tenni.

Az üzleti fórum témái:

  • a fenntartható nagyvállalati működés
  • a környezettudatos hulladékgazdálkodás aktualitásai
  • az iparban használható környezetbarát anyagok használata
  • Debrecen város fenntarthatósági programja

Részletes program

Szakmai partnereink

Szervezők